Jestę recenzentę

Tego i owego.

 

Blogerka

Autorka www.JakMalowany.pl

Kontakt: ana.matusevic[at]gmail.com

Europejski Poeta Wolności już wkrótce!

W Gdańsku szykuje się prawdziwie poetycki początek wiosny. Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, odbywający się w dniach 19 – 22 marca, to wiele inspirowanych poezją wydarzeń. W programie m.in. spotkania z poetami, warsztaty twórczego czytania, koncerty, pokazy filmowe, slam poetycki i literackie spacery po Gdańsku. Serdecznie zapraszamy miłośników literatury i poezji na cztery festiwalowe dni do „Miasta Wolności”.

 

 

Organizatorzy, Instytut Kultury Miejskiej oraz Miasto Gdańsk, wraz z dyrektorem artystycznym festiwalu – Tadeuszem Dąbrowskim, proponują różnorodny i bogaty program dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

- Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w spotkaniach, warsztatach i koncertach - są w przeważającej części otwarte, kierowane nie tylko do czytelników poezji. Chcemy wyjść poza przestrzenie zamkniętych sal - zapraszamy na spacery odkrywające miejsca, które inspirowały twórców literatury lub są z nimi związane mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Osią festiwalu są spotkania z poetami i poetkami nominowanymi do Nagrody Europejski Poeta Wolności oraz ich tłumaczami, prowadzone przez czołowych dziennikarzy kulturalnych i literaturoznawców: Michała Chacińskiego, Witolda Malesę, Agatę Passent, Maxa Cegielskiego, Barbarę Marcinik, Grzegorza Jankowicza i Kazimierę Szczukę.

 

Z poezją korespondować będzie również muzyka. W paśmie programowym zatytułowanym „Nowe dźwięki” organizatorzy proponują dwa wydarzenia. W czwartek 20 marca odbędzie się koncert symfoniczny w kościele św. Jana, podczas którego usłyszymy jedną z najbardziej utytułowanych śpiewaczek młodego pokolenia, laureatkę m.in. Paszportu „Polityki” – Agatę Zubel. Towarzyszyć jej będzie wybitny pianista Maciej Grzybowski oraz orkiestra AUKSO pod batutą Marka Mosia. Muzycy wykonają utwory Pawła Mykietyna, Michała Moca oraz Agaty Zubel. Natomiast w sobotę 22 marca na wieczornym koncercie w Instytucie Kultury Miejskiej wystąpią Sławomir Kupczak oraz duet Sultan Hagavik.

 

Oprócz koncertów Festiwal Europejski Poeta Wolności to także literackie spacery po Gdańsku z Pawłem Huellem i Mieczysławem Abramowiczem w charakterze przewodników, slam poetycki prowadzony przez Rafała Bryndala, projekcje filmów poetyckich (blok powstał we współpracy z ZEBRA Poetry Film Festival Berlin) oraz debata z dyrektorami najważniejszych europejskich festiwali poetyckich: Poesie Festival Berlin, StAnza – Scotland’s International Poetry Festival, Stockholm International Poetry Festival, Poetry International Festival Rotterdam, International Poetry Festival Meridian Czernowitz, prowadzona przez Michała Chacińskiego.

 

Gala wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności odbędzie się 21 marca w Teatrze Wybrzeże i przybierze formę widowiska teatralnego ze słowem w roli głównej. Wyreżyseruje ją Marcina Liber, poprowadzi Agnieszka Szydłowska z radiowej „Trójki”, a wiersze poetów recytować będzie Magdalena Cielecka w towarzystwie Chóru Opery Bałtyckiej.

 

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych odbiorach poezji. W trakcie sobotnio-niedzielnych warsztatów dzieci będą mogły spróbować swoich sił w zabawie słowem i rysunkiem oraz wzbogacić swoją biblioteczkę o nowe książki podczas wymiany literatury dziecięcej. Popołudniami Dziecięcy Klub Filmowy zaprasza na pokazy filmów: „Akademii Pana Kleksa” i „Laputa – podniebny zamek”.

 

Młodzież i dorosłych zapraszamy w środę i czwartek na „Warsztaty Twórczego Czytania” prowadzone przez wybitnych poetów i krytyków literackich: Tomasza Różyckiego, Annę Piwkowską, Andrzeja Sosnowskiego, Pawła Próchniaka, Grzegorza Jankowicza oraz Leszka Szarugę.

 

Nominowani poeci:

Erwin Einzinger (Austria), "Nóż z Odessy. Wiersze" (2009),
Guy Goffette (Belgia), "Pożegnania u skraju" (2007),
Dorota Jagić (Chorwacja), "Kanapa na rynku" (2011),
Jaan Kaplinski (Estonia), "Po drugiej stronie jeziora" (2008),
Pandelis Boukalas (Grecja), "Czasowniki" (2009),
Toktarali Tanżaryk (Kazachstan), "Stronice Nocy" (2008),
Iren Baumann (Szwajcaria), "Gdy dojeżdżający są jeszcze w drodze do domu" (2011).

 

Nominowani tłumacze:

Sława Lisiecka, (Austria),
Zdzisław Jaskuła (Austria),
Małgorzata Wierzbicka (Chorwacja),
Ryszard Wojnakowski (Szwajcaria),
Anna Wasilewska (Belgia),
Henryk Jankowski (Kazachstan),
Michał Bzinkowski (Grecja),
Aarne Puu (Estonia).

 

Więcej informacji na: http://www.europejskipoetawolnosci.pl/