Jestę recenzentę

Tego i owego.

 

Blogerka

Autorka www.JakMalowany.pl

Kontakt: ana.matusevic[at]gmail.com

W Krakowie można będzie obejrzeć kolaże Wisławy Szymborskiej

13 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zostanie otwarta wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej. Można będzie tu obejrzeć 270 prac poetki. 

 

Jak poinformowała dyrektorka MOCAK-u i kuratorka wystawy Anna Maria Potocka, ekspozycja jest próbą rozszerzenia obrazu artystycznego Wisławy Szymborskiej.

 

- Na twórczość poetki składają się trzy obszary: poezja poważna, poezja niepoważna i wyklejanki, czyli sztuka wizualna. Ten zespół określa osobowość twórczą Szymborskiej. Nie sugerujemy, że każdy z tych obszarów ma taki sam poziom genialności, niemniej uważamy, że interpretowanie tej twórczości wybiórczo sprawia, że obraz osoby, jaki się z niej wyłania, jest niepełny i w pewnym sensie nieprawdziwy - tłumaczyła kuratorka na spotkaniu w MOCAKu.

 


Na prezentacji zbliżającej się wystawy był też obecny prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

- W tym roku nie robiliśmy wielkich uroczystości rocznicowych; rocznica śmierci nie jest okazją ani do hucznych obchodów, ani do wesołych - tłumaczył w wywiadzie dla PAP. - Tak naprawdę skorzystaliśmy z gościnności MOCAK-u, który przygotował tę wystawę, ponieważ pani Anna Maria Potocka jeszcze za życia Wisławy miała taki pomysł na wystawę.

 

Wyklejanki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej, gdzie znajdują się w depozycie. Część ekspozycji to kolaże wypożyczone z prywatnych kolekcji. Jest to pierwsza tak duża wystawa.

 


Rusinek tłumaczył, że Szymborska w świadomości rodaków funkcjonuje jako poetka, a . jej wyklejanki były traktowane jako środowiskowa zabawa albo element prywatnej korespondencji. Wisława nie chciała ich za życia nigdzie publikować, choć zgodziła się niektórymi kolażami zilustrować jedną książkę dla dzieci.

 

- Czekam na reakcje zwiedzających MOCAK, przyzwyczajonych do sztuki nowoczesnej. Ciekaw jestem, czy oni - specjaliści od sztuki nowoczesnej - uznają, czy to jest sztuka warta pokazywania - zastanawiał się Rusinek.

Wystawa "Wisława Szymborska, Kolaże", zrealizowana przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków, prezentowana będzie do 13 kwietnia.