Jestę recenzentę

Tego i owego.

 

Blogerka

Autorka www.JakMalowany.pl

Kontakt: ana.matusevic[at]gmail.com

Pomorskie TOP 5

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała ranking najpoczytniejszych książek dotyczących Pomorza. Zestawienie wykonano w oparciu o system komputerowy, śledzący liczbę wypożyczeń (od 2010 r.), natomiast pod uwagę wzięto beletrystykę autorów piszących o moim regionie. Czołówka rankingu jest... dość niezwykła :) 

 

5.

 

 

"Taniec niemiecki" Marii Nurowskiej wypożyczany był 797 razy. Autorka pisze powieście biograficzne, w "Tańcu niemieckim" nawiązuje do historii rodu von Krocków i pokazuje skomplikowane życie niemieckich rodzin na Pomorzu.

 

Opis wydawcy: "Ulice Monachium w Sylwestra 2000 roku. Pośród tłumu witającego nowe stulecie Eliza von Saarow, jedna z bohaterek powieści, wraca myślami do czasów młodości spędzonej na Pomorzu. Pozostawiła tam ruiny rodowej siedziby, groby przodków i wielką miłość swojego życia.Druga z bohaterek, misjonarka Marianna von Saarow, umiera w Afryce zarażona AIDS.Od czasów wojny i tułaczki te dwie kobiety dzieli rodzinna tajemnica. Czy znajdą w sobie odwagę, aby u schyłku życia się z nią zmierzyć?"

 

4. 

 

 


"Deklinacja męska/żeńska" Hanny Cygler została wypożyczona 905 razy. Jest kontynuacja opowieści o losach Zosi Knyszewskiej. Po burzliwej miłości do Marcina, Zosia próbuje ułożyć sobie życie z innym wybrankiem. Powieść jest mocno osadzona w realiach nowej polskiej demokracji. 

 

Z opisu wydawcy: "Nowa rzeczywistość rozczarowuje bohaterów, gdyż nie jest taką, jaką sobie wymarzyli, walcząc o przemiany w Polsce. Witek postanawia zerwać z polityką i skoncentrować się na dziennikarstwie. Nowe zajęcie pochłania go bez reszty. Czy Zosia poradzi sobie z rywalką, którą jest praca Witka i czy to jedyna konkurentka?"

 

3. 

 

 

Kolejna powieść Hanny Cygler, "3 razy R", była wypożyczana 886 razy. Tutaj również tłem są realia lat 90, a tematem przewodnim są trudne wybory młodych kobiet.
 
Z opisu wydawcy: "Autorka w jednym tyglu miesza romantyzm Danielle Steel, sensację a la Jackie Collins, seks w stylu Jilly Cooper. Doskonała mieszanka postaci, zabawnych sytuacji i walki z codziennością zakochanych kobiet i mężczyzn."
 
2. 
 
 
Wygląda na to, że Hanna Cygler podbiła serca Pomorzan. Kolejna powieść tej pisarki była wypożyczana 957 razy. "Tryb warunkowy" to pierwsza część trylogii o miłosnym życiu Zosi Knyszewskiej. 
 
Z opisu wydawcy: "Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zosia Knyszewska rozpoczyna studia i dorosłe życie, w którym miłosne wybory wydają się jej największym problemem. Dziewczyna odkrywa jednak, że otaczająca ją rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana, a bliskim osobom nie zawsze można zaufać. W tle życiowych perypetii Zosi rozgrywają się przełomowe wydarzenia polityczne tamtych czasów - powstanie "Solidarności", wprowadzenie stanu wojennego, internowania..."
 
1. 
 
 
Na pierwszym miejscu wypożyczeń znalazła się... Hanna Cygler i jej powieść "Kolor bursztynu". Książkę tę wypożyczono 1032 razy. Czytelników uwiodła opowieść o miłości, rozkwitającej na tle sensacyjnego wątku "bursztynowego". 
 
Z opisu wydawcy: "Nela Lisiecka ma za sobą nieudane małżeństwo i dwójkę dzieci na utrzymaniu. Pracuje w muzeum regionalnym, ledwo wiążąc koniec z końcem. Nadal jednak nie może zapomnieć o Wiktorze, miłości swego życia. Trzy lata wcześniej postanowiła pomścić jego śmierć… (...) Świetnie wpleciony w bursztynową rzeczywistość Gdańska wątek sensacyjny, na którego tle rozwija się wielka miłość, a piękno wytwarzanej biżuterii okupione jest pogonią za zyskiem. I to za każdą cenę."
 
Powieści Hanny Cygler zgarnęły sześć miejsc w pierwszej dziesiątce najczęściej wypożyczanych książek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jak wyglądała reszta? Sprawdźcie na stronie Dziennika Bałtyckiego.