Jestę recenzentę

Tego i owego.

 

Blogerka

Autorka www.JakMalowany.pl

Kontakt: ana.matusevic[at]gmail.com

TOP 15 najbogatszych pisarzy

Serwis students.pl opublikował listę najbogatszych pisarzy, która może być wielkim (de)motywatorem dla tych, co marzą o utrzymywaniu się z pisania.

 

Na czele rankingu, z majątkiem 94 mln dolarów, stanął James Patterson (na zdjęciu obok)amerykański pisarz, któremu sławę przyniósł wydany w 1993 roku thriller "Along Came the Spider" zekranizowany jako "W sieci pająka", z Morganem Freemanem w roli głównej. W sumie jego powieści zostały wydane w nakładzie ponad 220 mln egzemplarzy na całym świecie. 

 

Co ciekawe, po J. Pattersonie mamy długo długo nic, aż się pojawia Stephen King z majątkiem 39 mln dolarów. Kinga przedstawiać nie trzeba. W przeszłości pisał pod pseudonimem Richard Bachman i John Swithen. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy. S. King zasłynął głównie z horrorów i 8-tomowego cyklu fantasy "Mroczna wieża".

 

Na trzecim miejscu (33 mln dolarów) rankingu znajdziemy Janet Evanovich,  amerykańską pisarkę powieści kryminalno-sensacyjnych, znaną z  wielotomowej  serii o łowczyni nagród Stephanie Plum (tzw. śliwkowa seria). Inne znane nazwiska pojawiają się daleko w tyle, na przykład, Danielle Steel na ósmym, J.K. Rowling dopiero na jedenastym, a George R.R. Martin na dwunastym. 

 

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż nie wszystkie wspomniane  w rankingu majątki zostały zbite na słowie pisanym. Jeff Kinney poza pisaniem, zajmuje się też projektowaniem gier, a Bill O'Reilly jest showmanem i prowadzi swój telewizyjny program. 

 

Cały ranking 15 najbogatszych pisarzy prezentuje się następująco:

 

15. Rick Riordan (13 mln USD)

14. Ken Follett (14 mln USD)

13. Stephenie Meyer (14 mln USD)
12. George R.R. Martin (15 mln USD)

11. J.K. Rowling (17 mln USD)

10. Dean Koontz (19 mln USD) 

9. Suzanne Colins (20 mln USD)

8. Danielle Steel (23 mln USD)

7. Nora Roberts (23 mln USD)

6. Bill O'Reilly (24 mln USD)

5. Jeff Kinney (25 mln USD)

4. John Grisham (26 mln USD)

3. Janet Evanovich (33 mln USD)

2. Stephen King (39 mln USD)

1. James Patterson (94 mln USD)

Źródło materiału: http://www.students.pl/magazine/details/70315/15-najbogatszych-pisarzy-na-swiecie